Budowanie zdrowych relacji


Aby tworzyć dobre, zdrowe relacje z innymi, należy zacząć od tej najważniejszej – relacji z samym sobą. Jest to relacja kluczowa dla naszego dobrego samopoczucia a także jest trwałym fundamentem do budowania pozytywnych, satysfakcjonujących relacji rodzinnych, przyjacielskich, miłosnych czy zawodowych. Słaba relacja z samym sobą może powodować niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie oraz swoje możliwości. Często poszukujemy w relacjach tego, czego sami nie jesteśmy sobie w stanie zapewnić, np. poczucia akceptacji, docenienia, bliskości. Oczekiwania, które stawiamy wchodząc w nową znajomość, mogą spowodować, iż relacja ta nie będzie się dobrze rozwijać. Dlatego tak ważne jest, aby budowanie relacji zacząć od siebie.

Sposób w jaki postrzegamy i traktujemy siebie jest kluczowy w tym, jak postrzegamy i traktujemy innych. Poziom szacunku, jaki mamy do siebie, często wyznacza poziom szacunku, jakiego wymagamy od innych. Można więc stwierdzić, iż relacje z innymi są jakby lustrzanym odbiciem relacji do samego siebie.


Jak więc zbudować dobrą relację ze sobą?

  • Znajdź czas tylko dla siebie
  • Odkryj, co sprawia Ci radość 
  • Nie zaniedbuj swoich potrzeb kosztem innych 
  • Słuchaj co podpowiada Ci serce, zaufaj swojej intuicji 
  • Nie bądź dla siebie zbyt krytyczna 
  • Zainwestuj w swój rozwój 
  • Zaakceptuj siebie, swoje wady i zalety 
  • Przestań spełniać oczekiwania innych 
  • Mów i myśl o sobie z szacunkiem

Optymalna, zdrowa relacja powinna opierać się na szacunku i wzajemnej akceptacji. Nie masz wpływu na to, co myślą o Tobie inni ludzie, czy Cię lubią, czego od Ciebie wymagają, czy Cię kontrolują. Ale masz już wpływ na to, czy będziesz tkwić w relacji, która nie przynosi nic dobrego i wartościowego oraz czy zdecydujesz się na wycofanie z niej. Otaczaj się ludźmi, którzy wnoszą dobrą energię do Twojego życia i mają pozytywny wpływ na Twoją kondycję psychiczną. Ludźmi, którzy chcą i potrafią słuchać, a jeśli krytykują to tylko konstruktywnie. Odpuszczaj relacje, w których czujesz się niekomfortowo, w  których musisz spełniać ciągłe oczekiwania. Zrezygnuj z relacji pełnych konfliktów i problemów – z czasem stanie się to wyczerpujące i negatywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Zwracaj uwagę na relacje, w których:

– czujesz, że nie możesz być w pełni sobą;

– nie szanuje się Twojego zdania oraz tego, co czujesz;

– jesteś wiecznie oceniania, pouczana i krytykowana;

– Twoje błędy są wytykane i często wypominane;

– nie masz prawa do obrony własnego zdania;

– kwestionuje się Twoją wartość.

Otaczaj się osobami, które docenią to, jakim jesteś człowiekiem. Będą szanować Twoje, czasami odmienne, zdanie a także wyznaczane przez Ciebie granice. Będą przy Tobie dlatego, że jesteś kimś wartościowym!


Bibliografia

https://donatakurpas.pl/relacja-z-samym-soba-jak-duze-ma-znaczenie/

https://melka-roszczyk.pl/jak-budowac-dobra-relacje-z-samym-soba/