Na talerzu – o relacji z jedzeniem i zaburzeniach odżywiania

Ostatnio odbyliśmy cykl dwóch warsztatów prowadzonych przy współpracy z Fundacją Pandora. Warsztaty te dotyczyły relacji z jedzeniem oraz zaburzeń odżywiania. Razem z prowadzącymi, terapeutkami z Fundacji Pandora  – Olgą Dworczyńską, Nastią Kowalską, Anną Langner oraz gościem specjalnym – Agnieszką Gorzałczyńską, zawodniczką kickboxingu oraz boksu,  rozmawialiśmy o tym:

– czym są zaburzenia odżywiania oraz jakie są ich przyczyny

– jak emocje wpływają na sposób odżywiania

– jakie komunikaty docierają do nas z social mediów, z naszego otoczenia, od naszych bliskich

– jakie komentarze (wynikające z dobrych intencji) na temat wagi czy wyglądu, mogą być krzywdzące i jak je powiedzieć inaczej – jeśli już musimy, by nikogo nie urazić.

To bardzo ważne żeby o tym mówić. Tak łatwo i szybko oceniamy innych przez pryzmat wyglądu, ale nie zastanawiamy się dlaczego druga osoba wygląda tak, a nie inaczej. Każdy z nas ma swoją, inną historię. Dlatego nie oceniajmy, nie krytykujmy, nie porównujmy się – zaakceptujmy siebie i innych, doceniajmy to co mamy. To nie waga ani kilogramy definiują jakimi jesteśmy ludźmi, czy jakimi będziemy, wszystko siedzi w naszych głowach.