Nasze początki

Mamy na imię Ania, Gosia i Ola i jesteśmy współzałożycielkami Fundacji Skarby.

Wszystko zaczęło się na cyklu warsztatów dla kobiet gdzie poznałyśmy się i gdzie okazało się, jak wiele nas łączy.

Przede wszystkim mamy podobne wartości, patrzymy w tym samym kierunku i chcemy pomagać. Po jednym z takich warsztatów zaczęłyśmy rozmawiać  na temat przyszłości i naszych marzeń.

To wtedy pierwszy raz padł nieśmiały pomysł o założeniu Fundacji.

Decyzja wkrótce zapadła – dostałyśmy numer telefonu do organizacji, która pomaga takim osobom jak my i tak rozpoczęła się nasza przygoda.

Dlaczego dla dziewczyn?

Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji podjęłyśmy decyzję, że powołamy do życia Fundację, w której pomoc znajdą nastolatki – młode, często zagubione i samotne dziewczyny.
Skoro są miejsca spotkań dla kobiet, jest im oferowana pomoc,
dlaczego nie stworzyć takiego miejsca dla młodych dziewczyn?

Dziewczyny wyjątkowo często zmagają się z niską samooceną, presją wyglądu, presją social mediów. Niekiedy dotyka je hejt, stają się ofiarami cyberprzemocy, żyją pod presją wymagań i oczekiwań, które próbują spełnić, zmagają się z samotnością, brakiem zrozumienia, kryzysem tożsamości i wieloma innymi problemami, które często stają się zalążkiem poważnych problemów psychicznych.

Coraz więcej słyszy się na temat depresji, prób samobójczych, samookaleczania, ucieczek z domu, zaginięć, uzależnień czy samobójstw wśród nastolatek – nie zgadzamy się na to, nie chcemy takiej przyszłości. Dlatego postanowiłyśmy działać.

Motywacja do działania

Jeżeli choć trochę będziemy mogły zmienić spojrzenie na świat i podejście do życia tych młodych osób, dlaczego nie spróbować?

Dlaczego nie pokazać im, że w przyszłości mogą być szczęśliwymi i spełnionymi kobietami?

Dlaczego Skarby?

Nazwa Skarby skojarzyła nam się z czymś pięknym, trochę tajemniczym, z czymś do odkrycia i w to właśnie wierzymy – wierzymy, że dziewczyny kryją w sobie prawdziwe piękno, prawdziwe skarby niestety tak często głęboko schowane.

My chcemy pomagać im to piękno odkryć. Pragniemy dmuchać w ich młode skrzydła.

Co robimy?

Jako Fundacja skupiamy się na codziennych problemach nastolatek, problemach takich jak postrzeganie własnej wartości, budowanie relacji, brak akceptacji, brak pewności siebie, presja wyglądu i wiele innych, które mają znaczący wpływ na jakość ich życia.

Poprzez warsztaty rozwojowe, gry, kompleksowy program wsparcia, chcemy inspirować i motywować do zmian, wyposażając dziewczyny w umiejętności społeczne takie jak relacje z innymi ludźmi, asertywność, zdolność rozwiązywania konfliktów, autoprezentacja, zdolność radzenia sobie ze stresem, a także umiejętności z obszaru inteligencji emocjonalnej czyli samoświadomość, empatia, motywacja, umiejętność panowania nad emocjami i zarządzania nimi.

Tworzymy bezpieczną przestrzeń, w której mogą być sobą.
Bez oceniania i krytykowania, odnajdują siebie i swój potencjał, swoje skarby – wrażliwość, empatię, naturalność, motywację, radość, szacunek do siebie i innych, wyjątkowość.

Nasze działania wychodzą naprzeciw problemom zidentyfikowanym przez Rzecznika Praw Dziecka w raporcie z „Ogólnopolskiego badania jakości życia dzieci i młodzieży z 2022 roku” i mają na celu zmniejszanie ryzyka wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, agresji, zachowań autodestrukcyjnych

Od serca

Głęboko wierzymy, że dzięki naszym działaniom nastolatki będą mogły stworzyć dla siebie przyszłość o jakiej marzą, bez względu na to skąd pochodzą, z jaką historią i w jakim miejscu są dzisiaj.

Wierzymy, że to co robimy jest potrzebne i ma sens.